Invited Talks are a premier component in the SC Conference Program and complement nicely the presentations of the regular Technical Papers Program
Speakers will include leaders in the areas of high performance computing, networking, analysis and storage. Invited Talks typically describe innovative technical contributions and their application to address the critical challenges of the day. They offer a broader context and a longer-term perspective than most other sessions. At all Invited Talks, you can expect to hear about pioneering technical achievements, the latest innovations in HPC and data analytics, and efforts to answer some of most complex questions of our time.
- Sharon Bertsch McGrayne – Bias: From overt to unconscious and what research suggests can be done (Full Video)
- Charlie Catlett – Understanding Cities through Computation, Data Analytics, and Measurement (Full Video)
- Janice Coen – Advances and Challenges in Wildland Fire Monitoring and Prediction (Full Video)
- Maria Klawe – Diversity and Inclusion in Supercomputing (Full Video)
- Tammy Kolda – Parallel Multiway Methods for Compression of Massive Data and Other Applications (Full Video)
- John McCalpin – Memory Bandwidth and System Balance in HPC Systems (Full Video)
- Kristin Persson – The Materials Project – A Google of Materials (Full Video)
- Masaki Satoh – A Super High-Resolution Global Atmospheric Simulation by the Non-Hydrostatic Icosahedral Atmospheric Model (Full Video)
- Thomas Schulthess – Reflecting on the Goal and Baseline for Exascale Computing (Full Video)
- Sadasivan Shankar – Co-design 3.0 – Configurable Extreme Computing, leveraging Moore’s Law for Real Applications (Full Video)
- Thomas Sterling – HPC Runtime System Software for Asynchronous Multi-Tasking (Full Video)
- Tom Theis – Beyond Exascale: Emerging Devices and Architectures for Computing (Full Video)
Email Contact: invitedtalks@info.supercomputing.org
SC16 Invited Talks Chair:
William Gropp, University of Illinois at Urbana-Champaign
SC16 Invited Talks Schedule
For more detailed information, please see the full SC16 Online schedule.
Tuesday, November 15th | |||
Time | Session | Contributors | Room |
10:30 am - 12:00 pm | Invited Talks - Catlett and Persson | Charles Catlett (Argonne National Laboratory)Kristin Persson (Lawrence Berkeley National Laboratory) | Ballroom |
1:30 pm - 3:00 pm | Test of Time Award Special Lecture | Clint Whaley (University of Tennessee), Jack Dongarra (University of Tennessee) | Ballroom |
Wednesday, November 16th | |||
Time | Session | Contributors | Room |
8:30 am - 10:00 am | Cray/Kennedy/Fernbach Awards | William J. Camp (Sandia National Laboratories)William D. Gropp (University of Illinois)Vipin Kumar (University of Minnesota) | Ballroom-EFGHIJ |
10:30 am - 12:00 pm | Invited Talks - Satoh and Schulthess | Masaki Satoh (University of Tokyo)Thomas Schulthess (Swiss National Supercomputing Center) | Ballroom-EFGHIJ |
3:30 pm - 5:00 pm | Invited Talks - McGrayne and McCalpin | Sharon McGrayne (McGrayne.com)John McCalpin (University of Texas at Austin) | Ballroom-EFGHIJ |
Thursday, November 17th | |||
Time | Session | Contributors | Room |
8:30 am - 10:00 am | Plenary Invited Talks - Klawe and Theis | Maria Klawe (Harvey Mudd College)Thomas Theis (Columbia University) | Ballroom-EFGHIJ |
10:30 am - 12:00 pm | Invited Talks - Shankar and Coen | Sadasivan Shankar (Harvard University)Janice Coen (National Center for Atmospheric Research) | Ballroom-EFGHIJ |
1:30 pm - 3:00 pm | Invited Talks - Sterling and Kolda | Thomas Sterling (Indiana University)Tamara G. Kolda (Sandia National Laboratories) | Ballroom-EFGHIJ |